Hastanemizde Hemşireler Haftası Kutlandı
17 Mayıs 2022

12-18 Mayıs "Hemşirelik Haftası" sebebi ile Hastanemiz bünyesinde gerçekleştirilen program İl Sağlık Müdürümüz Dr. Osman AÇIKGÖZ, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanımız Op. Dr. Reha ARSAN, Sağlık Hizmetleri Başkanımız Uzm. Dr. Mustafa EKİCİ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcımız Uzm. Dr. Gülnur SARUHAN, Başhekimimiz Uzm. Dr. Mustafa Onur TÜRKKAN, Hastane Yöneticilerimiz ve Değerli Hemşirelerimizin katılımı ile gerçekleştirildi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladığımız programımıza, günün anlam ve önemine ithafen konuşmalar, şiir dinletisi, pasta kesimi ve müzik dinletisi ile son verdik. Kırım Savaşı’nda (1854-1856) görev alarak modern hemşirelik mesleğinin kurucusu ve mesleğin sembolü olarak kabul edilen Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs günü tüm dünyada "Hemşireler Günü" ve bugünü içeren 12-18 Mayıs ise "Hemşirelik Haftası" olarak kutlanmaktadır.
12-18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen tüm bu kutlamaların amacı; hemşirelerin görevlerini icra ederken toplum sağlığının korunması ve devamlılığının sağlanmasındaki katkılarına değinmek, aynı zamanda hemşirelik mesleğinin gelişiminin önündeki engellere toplumun dikkatini çekmektir. Hemşirelik mesleği toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan sevgisi, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran bunun yanında güç çalışma şartlarını gerektiren çok yönlü ve zor bir meslektir.
Hemşirelik, diğer mesleklerde olduğu gibi, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakında ilgili bir meslektir; ekip çalışmasını bilen, el becerisi olan, hızlı çalışan hünerli eller ister; temelinde sevgi, saygı yatar. Bu nedenle, sevgiden, şefkatten, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin bu mesleği icra etmesi mümkün değildir; çünkü hemşire, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir.

Hemşirelik; psikolojik ve sosyolojik olguları kavrayacak kadar kültürel donanım, ağır tempoyu üstlenebilecek bir fiziksel dayanıklılık ve her şeyden önce temel insanlık değerleri gerektiren bir meslektir.
İnsanlığın doğuşu ile birlikte kadın; bebek, çocuk ve yaşlılara bakım vermiştir. Bundan dolayı hemşirelik mesleği; kadının doğasında bulunan şefkat, şifa ve bakım verici rolü, fedakar yapısı ile birleştirilmiş, bir kadın mesleği olarak görülmüştür. Ancak; sağlık bakım hizmetlerinin sunumunda büyük bir insan gücü kaynağını oluşturan, sağlığın korunması, geliştirilmesi ve hastalık halinde toplumun ihtiyacı olan hemşirelik bakımını en etkin şekilde vermeyi ilke edinen hemşirelerimiz, kadın ve erkek ayrımı olmaksızın birlikte çok daha güçlüdür!

İnsan sevgisiyle dolu, şefkatle, sabırla yapılan kutsal ve onurlu bir meslek olan Hemşirelik Mesleğini icra eden değerli mesai arkadaşlarımız hemşirelerimizin "Hemşireler Gününü" kutlarız. Mesleklerinde üstün başarılar dilerken, kıymetli hizmetlerinden dolayı hepsine tek tek şükranlarımızı sunarız.

  • WhatsApp Image 2022-05-17 at 15.04.29.jpeg
  • 1 (1).jpg